Değişen Üretim Anlayışı

Şirketlerin tekelleşerek yükseldiği ve tamamen müşteri odaklı çalışıldığı üretim sürecinde pek çok şeyi göz ardı etmeye başladık. Başta içinde bulunduğumuz çevreyi yok sayarak bir şeyler üretmeye odaklanan bireylere dönüştük, doğayla birlikte kendimizi yok ettiğimizi de fark edemedik. 

Geleceğin modasının organik üretim ve sürdürülebilirlikten geçeceği sıklıkla konuşuluyor ve bu üretim anlayışı aslına bakarsanız çok da uzak değil. Minimalizm akımının yaygınlaşması ile toplumdaki alışılagelmiş ve gösterişli kuralların gün geçtikçe bir bir yıkılmasına zaten şahit oluyoruz. Eskiden moda olarak nitelendirilen ve talebin arzı aştığı parçalar artık bizim için sadece üretim çılgınlığının bir parçası ve doğaya zarar verenler arasında konumlanan bir ürünün ta kendisi olarak yerini çoktan aldı bile.  

Karma felsefesine göre, evrende yaptığımız her eylemin başta doğaya ve sonrasında bize döneceğini unutmamamız gerekiyor. Doğayı bu kadar çok severken, giydiğimiz, kullandığımız, yediğimiz her şeyin doğaya zarar verecek şekilde olmasını kabul edilebilir olmadığını farkındayız. ‘Bir yerlerden başlamalı, bir şeyler yapmalı!’ diye düşünüyorsanız, artık gerçekten bir yerlerden başlamalıyız çünkü doğa için hiçbir zaman geç değil.

Son dönemde minimalizm anlayışı ile beraber akıllara sürdürülebilirlik kavramı da sıklıkla gelmektedir. Peki nedir bu sürdürülebilirlik? Daimi olma yeteneğidir. Kullandığımız her ürünün doğaya ne denli zarar verdiğini yeni yeni fark eder olduk ve daha sürdürülebilir bir yaşam arayışına girdik. Eskiden tek ya da kısa kullanımlık ürünler ve hizmetler tercih ederken, daha uzun süreli kullanabileceğimiz ve kullanırken başta doğaya ve sonrasında bize zarar vermeyeceğini bildiğimiz ürünleri tercih etmeye başladık. 

Sürdürülebilir üretim ne kadar olanaklı? Gerekli ilgi ve özenle kolayca sürdürülebilir bir üretim anlayışına geçilebilir, gerekli olan tek şey biraz istek ve zaman. Doğa ile uyumlu bir şekilde çalışan sürdürülebilir üretim anlayışı ile Karma Bleu olarak biz de azaltılmış su tüketimini benimseyerek hak ettiğimiz kadar su kullanıyor ve bizimle beraber bu değer anlayışını paylaşan kişilerle yol alıyoruz. Çünkü daha az kaynak tüketimi sağlanmasının doğaya dönüşleri o kadar hızlı ve etkileyici ki!

Sürdürülebilir ekolojik üretim ile birlikte kimseye ve hiçbir şeye zarar vermeden ilerleyerek yaşamanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde, yaşamımızın her alanına bu anlayışı sokarak dünyayı daha iyi bir hale getirebiliriz. Hayatımızdan başta gereksiz su, alışveriş ve kimyasal tüketimini çıkararak başlarsak, her şey kendiliğinden gelişerek mükemmel bir uyum haline girecektir.

Sürdürülebilir ekoloji anlayışında önemli diğer nokta ise organik üretimdir. Organik üretim ile üretilen her ürünün (kıyafet, yiyecek ve bir sürü) doğaya olabildiğince zarar vermeden döndüğü aşikardır. Organik üretim ile birlikte hem organik üretimi destekleme imkanınız doğuyor, hem de insan doğasıyla barışık bir modaya sahip oluyorsunuz. Tamamen zararlı kimyasallardan arındırılmış organik kot ceketler, jeanler ve denim kürkler ile şıklığa yeni bir tanım getirebilir ve doğayla daha da yakınlaşabilirsiniz. 

Kullandığınız her parçayı plastik aksesuarlarla süslemek yerine, çevre dostu olan biyo aksesuarlar ile tamamlayabilir ve doğal bir şıklık kazanabilirsiniz. Hem daha az kaynak kullanarak şık ve kaliteli olabilir hem de çevreye bir armağan da siz verebilirsiniz.